Spring Meeting Div 2 & Div 3 Report

The 2nd and 3rdDivision Spring meetings were held today at Sonning Golf club, on one of the nicest sunny days we have had this year!  25 players took part from 10 different clubs.

Our thanks go to Sonning Golf Club for their fantastic help and hospitality! Special thanks go to Margaret Berriman, our President, Elspeth Cooper, Sonning’s Lady Captain, and Claire Randell for giving up their time to help at the start of the days play.  At the other end of the day, a huge thanks goes to Clive in the pro shop for score input, having found the WIFI was down in the main clubhouse meaning we were unable to use our own computer. Finally, thanks go to Andy and Natalie for their organisation, and of course all the bar and catering staff and green keeper – Matt.  The course looked lovely; I was very envious of all playing!

Unfortunately, this year we were unable to have a prize giving at the end of play, so here are the winners for the day.  All mentioned will be sent John Lewis e-vouchers.  The top 16 Gross scorers are eligible for the Ann Bryant Bronze Championship knock out, and will be contacted by Ann Pennell about the draw.

 

2nd Division Results

Pauline Valsler

The winner of the Gross prize was Pauline Valsler from Sonning with a score of 101.

Pauline is on the left, with Margaret Berriman, her team and Elspeth

Ceila Gibson

Runner up for the Gross score card is Celia Gibson from Maidenhead with 105.

Celia, standing next to Margaret is with her team Louise Brook  – who is the Runner Up of the Handicap prize  82points OCB.

Gill Myers and Cilla Osgood

3rd place for Gross score OCB goes to Gill Myers of Newbury & Crookham with 106.

Gill is in the middle and on her right is Cilla Osgood – Winner OCB for the Handicap prize 82 points

Well done to all 2nd Division participants!

3rd Division results:

Kathryn Price

The winner of the 3rd Division Stableford competition is Kathryn Price from Easthampstead ladies with 27 points.

Kathryn in the red, with her partner Angie Adamson.

Lyn Newdick

Runner up for 3rd Division was Lyn Newdick from Mill Ride.

Lyn, in the blue next to Elspeth

Well done to all 3rd Division participants!

X